Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ.
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. πριν 5 Χρόνια, 1 Μήνας(ες)  
΄’ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ’’
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ Η ΑΓΟΡΙΤΣΑ ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΑΥΣΑΝΙΑ ΜΠΑΛΛΑ.
Κάποτε σ΄ένα ορεινό χωριό της Θεσσαλίας υπήρχε ένα ζευγάρι φτωχών γεωργών.
Οι άνθρωποι του χωριού ήταν αθώοι και αφελείς με αποτέλεσμα να πιστεύουν άλλους ανθρώπους που τις περισσότερες φορές δεν ήθελαν το καλό τους.

Η ιστορία αυτή αναφέρεται σε μια γυναίκα που δεν ήξερε τι συμβαίνει στον έξω κόσμο.

Μια μέρα λοιπόν η γυναίκα πηγαίνοντας στο δάσος για να συναντήσει τον άνδρα της και να τον βοηθήσει να κόψει ξύλα ,είδε κάτι να λάμπει από μακριά, αυτά ήταν χρυσά νομίσματα, τα οποία ήταν λίρες.

Η γυναίκα απόρησε και συλλογίστηκε:

Τι είναι αυτά που λάμπουν σαν τον ήλιο και τα πήρε μαζί της επιστρέφοντας στο σπίτι της. Όταν έφτασε στο σπίτι μετά από λίγη ώρα άκουσε τις φωνές κάποιου άνδρα ,αυτός ήταν ο τσουκαλάς( κεραμοποιός), που φώναζε για να πουλήσει το εμπόρευμα του . Μόλις τον άκουσε βγήκε έξω και τον ρώτησε:

-Πόσο κοστίζει ένα τσουκάλι; (Λέγοντας του ότι δεν έχει χρήματα αλλά έχει κάτι στρογγυλάδια που μοιάζουν σαν τον ήλιο , αν αυτά σου κάνουν δώσε μου ένα τσουκάλι).

O Τσουκαλάς μόλις είδε τις λίρες και αφού γνώριζε ότι η γυναίκα δεν είχε ιδέα τι ήταν αυτό, εκμεταλλεύτηκε την αφέλεια της και πήρε της λίρες δίνοντας όλα τα τσουκάλια.

Η γυναίκα από την χαρά της τοποθέτησε τα τσουκάλια σε μία γωνιά δίπλα στο τζάκι.

Ο άνδρας επιστρέφοντας κουρασμένος από το δάσος άκουσε την γυναίκα του να τραγούδα:
"Λάμπω εγώ λάμπει
η γωνιά μου και τα
τρυποτσουκαλά μου…"
Μπαίνοντας μέσα στο σπίτι είδε γύρω του τόσα πολλά τσουκάλια και είπε στην γυναίκα του:

-Που βρήκες τόσα χρήματα και αγόρασες όλα αυτά τα τσουκάλια; Αφού δεν είχα με λεφτά ούτε για ένα τσουκάλι.

-Άνδρα μου όταν επέστρεφα από το δάσος βρήκα κάτι λαμπερά σρογγυλάδια που έμοιαζαν σαν τον ήλιο και τα έδωσα σε ένα τσουκαλά για να μου δώσει τα τσουκαλιά του.

Ο άνδρας είχε καταλάβει ότι ο τσουκαλάς εξαπάτησε τη γυναίκα του και έφυγε τρέχοντας να τον βρει και να πάρει πίσω τις λίρες.
Μόλις τον είδε του είπε να του δώσει πίσω τις λίρες γιατί δεν του ανήκουν. Πήρε πίσω τις λίρες και τον ρώτησε ποια είναι η πραγματική αξία των τσουκαλιών, τα πλήρωσε και πήρε πίσω τις υπόλοιπες λίρες.

Μετά το πάθημα της γυναίκας όλα στην ζωή τους άλλαξαν και έγιναν πιο προσεκτικοί σε ανάλογα περιστατικά.
Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα…

Η ιστορία αυτή θέλει να μας διδάξει ότι ο κόσμος κάποτε ζούσε την δική του ουτοπία χωρίς ψέματα και φόβο σε αντίθεση με σήμερα…

* τσουκάλι: σκεύος από πηλό

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ

ΡΑΝΙΑ ΡΙΖΟΥ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΑΓΟΡΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΝΩΡΙΣ!!!!!!!!!!
KostasLazos (Μέλος)
Junior Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 07/10/2009 10:47 απο KostasLazos.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. πριν 5 Χρόνια, 1 Μήνας(ες)  
Αυτή η ιστορία μας δείχνει ότι τις αξίες των υλικών αγαθών τις δημιουργούμε μόνοι μας εμείς οι άνθρωποι, πολλές φορές αυθαίρετα από την πραγματική τους χρησιμότητα.

Χαρακτηριστικό ότι η γυναίκα που βρήκε τα χρυσά νομίσματα της ήταν στην ουσία άχρηστα στρογγυλάδια!
Πραγματικά μεγάλη αξία γι' αυτήν είχαν όμως τα τσουκάλια με τα οποία μπορούσε να μαγειρέψει φαγητό γι' αυτήν και την οικογένειά της.

Τελικά όσο πιο πίσω γυρνάς στο παρελθόν τόσο πιο πολύ ανακαλύπτεις ότι κάπου στη διαδρομή έχουμε κάνει πολλές λάθος επιλογές σαν ανθρωπότητα.
Έχουμε υπερεκτιμήσει κάποια ανούσια πράγματα ενώ αντίθετα έχουμε υποτιμήσει άλλες βαθύτερες και πιο ουσιαστικές αξίες.

Δεν την ήξερα αυτή την ιστορία της θείας Αγορίτσας.
Πραγματικά μια πολύ όμορφη ιστορία από έναν ακόμα πιο όμορφο στην ψυχή άνθρωπο.
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 01/10/2009 17:05 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Πάνε στην αρχή

Γενική ενημέρωση

Χορηγοί Ιστοσελίδας

Φανοποιία - Βαφές αυτοκινήτων
Οπτικά Ζάρα
Ωρολόγια - Κοσμήματα - Χρυσαφικά  Σωτηρούλα συζ. Σωτ. Παπασωτηρίου
Ασφαλιστικό Γραφείο
Ελληνική Αγορά Κρέατος
Παραδοσιακή Ταβέρνα - Ξενώνες
People Cafe-Club - Μουζάκι Καρδίτσας
Κωνσταντίνος Δ. Τσικρίκας - Οικονομολόγος, Λογιστής, Φοροτεχνικός
Υγρά καύσιμα - ΕΤΕΚΑ - Τάσος Παλάντζας